Škola byla otevřena 4.9. 1978. Byla pokračováním rostoucího sídliště Plzeň-Skvrňany a třetím školním komplexem této nové čtvrti města Plzně. Do nedokončeného areálu školy nastoupilo 520 žáků převážně I. stupně školy; jen prvňáčků bylo 164 v šesti třídách. Pracovní zázemí školy je za provozu dokončováno – pavilon družiny, jídelny a kuchyně, postupně dvě velké tělocvičny, velký fotbalový stadion a konečně 19.3. 1982 byl slavnostně otevřen plavecký bazén (rozměry 25 m x 8 m).

Široké sportovní zázemí umožnilo škole získat 1.9. 1981 statut sportovní školy. Díky obětavosti trenérů a pedagogů se rozběhla práce se sportovně talentovanou mládeží. Spoluprací s fotbalovým oddílem Škoda (dnes FC Viktoria) a plaveckými oddíly se na škole silně rozvíjely tyto dva sporty. Cílená a důsledná výchova přinesla v budoucnosti nádherné výsledky, jak dokazuje vstupní hala plná vítězných pohárů a diplomů včetně fotografií výrazných sportovních osobností naší republiky – bývalých žáků školy.

Bývalí žáci naší školy:

• Petr Čech - kopaná (Chelsea)
  • Jan Řehula - triatlon
  • Kateřina Kůrková - střelba
  • Eva Nováková - plavání
  • Eliška Zahálková - lední hokej
  • Patrik Ježek - kopaná
  • Jaroslav Šedivec - kopaná
  • Robert Vágner - kopaná
  • bratři Smíškové - kopaná
  • Pavel Fořt - kopaná
  • Ondřej Král - kopaná
  • Martin Fillo - kopaná
  • David Limberský - kopaná
  • Jan Velkoborský - kopaná

Po revoluční přeměně i ve školství (rok 1989) si škola nadále zachovává sportovní zaměření a pracuje na jeho vysoké úrovni. Je zařazena do projektu – intenzifikace sportovních tříd při MŠMT závisející na spolupráci se sportovními kluby.

Do historie školy už také patří:

• rok 1994 – otevření školního klubu
  • rok 1995 – vstup do právní subjektivity
  • rok 1996 – vybudování a otevření počítačové učebny
  • rok 1997 – vznik Rady školy
  • rok 1998 – skateboardová dráha
  • rok 2000 – dodělání počítačové sítě po celé škole
  • rok 2001 – postavení a otevření dopravního hřiště
  • rok 2003 – položení umělého trávníku na fotbalovém stadionu
  • rok 2005 – dokončen areál sportu - víceúčelové hřiště a tartanová dráha
  • rok 2006 – areál sportu a tribuna nese jméno Josefa Žaloudka
  • rok 2006 – plavecká škola v bazénu školy
  • rok 2008 – volejbalové hřiště s umělou trávou u školního klubu

Výrazné, záslužné a milé jsou výsledky ve sportu. Plavci už tradičně 10 let obsazují přední místa na přeboru plaveckých tříd z celé republiky v Praze – Podolí. Jejich medaile z přeborů České republiky v plavání těší pedagogy i rodiče a výrazně zviditelňují jméno naší školy. Fotbalisté navštěvují spřátelená města ve francouzské Bretani, kde hrají se žákovskými družstvy z celého světa.

Ve školním roce 2000/2001 se starší žáci stali mistry republiky pod vedením Josefa Žaloudka a byli přijati primátorem města Plzně panem Ing. Jiřím Šnebergerem.

Aktualizováno Pondělí, 30 Srpen 2010 21:54

Podporujeme