Výlet za permoníky do Stříbra

Ve středu 29. září 2010 v 13 hodin na nás čekal před školou krásný, červený autobus, který nás odvezl na výlet.

Vyrazili jsme směrem na Stříbro a udělali si příjemnou zastávku na přehradě Hracholusky. Tam byl pro nás připraven parník, který s námi obeplul Hracholusky a děti mohli pozorovat klidnou hladinu a podzimně zbarvené okolí přehrady. Na parníku jsme se občerstvili a pak vrazili k autobusu, který nás odvezl do Stříbra.

O historii hornictví na stříbrsku jsme se dozvěděli na naučné stezce, kterou jsme se došli k Hornickému skanzenu, kde už na nás čekalo několik nadšenců, kteří tento skanzen udržují a postupně rozšiřují. Děti se rozdělily na dvě skupiny a postupně si prohlédly zpřístupněnou část podzemí s odborným výkladem za přítomností několika „permoníků“ a patronky všech horníků sv. Barbory. Děti se dozvěděly spoustu informací o tom, jak se ve Stříbře kdysi těžilo, jaké se používaly nástroje a o životě horníků.

V obchůdku si děti mohly zakoupit různé suvenýry, zejména kameny, minerály, pohledy a turistické známky.

Na závěr prohlídky děti hledaly poklad, který jim tam permoníci za jejich návštěvu zanechali. Společnými silami ho našly a v autobuse si ho spravedlivě rozdaly.

Na zpáteční cestě si děti prohlédly centrum města, náměstí s krásnou renesanční radnicí a zachovalé městské opevnění.

Aktualizováno Sobota, 02 Říjen 2010 21:02